Veģetatīvā distonija

Veģetatīvā distonija ir nervu sistēmas saslimšana, lai gan speciālisti to sauc nevis par slimību, bet gan par destruktīvu ķermeņa stāvokli.
Mūsu ķermenis ir vienota sistēma, un jebkura emocija, jebkurš pārdzīvojums vai emocionāls satricinājums atspoguļojas fiziskajā ķermenī – pat tad, kad to paši pat neapzināmies. Nav tā, ka tu emocionāli kaut ko jūti, bet ķermenis uz to nereaģēs, tas nav iespējams. Ja cilvēks kaut ko stipri jūt, viņa ķermeņa šūnas maina uzvedību. Veģetatīvā distonija tevi noved līdz brīdim, kad tu vairs nevari nemeklēt atbildes tam, kas ar tevi notiek un tu vairs nevari nereaģēt, jo veģetatīvās distonijas fināls ir tāds, ka tevi pavada ne tikai nepatīkamas emocionālas un fizioloģiskas sajūtas, bet tavs fiziskais ķermenis vienkārši “uzkarās”.

Veidi, kā organisms liek par sevi manīt, reaģējot uz stresu un emocionālu pārslodzi, ir dažādi – dažus pārsteidz panikas lēkme lielveikalā, dažiem liekas, ka piemeklējusi sirdslēkme, citus pārņem nepārejoša trauksmes sajūta un neskaidras ļaunas priekšnojautas, bailes, elpas trūkums, ķermeņa sāpes, sirds “auļošana”, svīšana vai drebuļi... tas viss kopā rada stindzinošas nāves bailes, paralizē domāšanu un rīcībspēju. Cilvēks ir izsists no dzīves, no visa sev tik ļoti ierastā. Un mierināt šos cilvēkus ar frāzi tas jau nekas, vai tas pāries, vai tu tikai neuztraucies ir principā lieki un viņam galīgi nesaprotami. Parasti saslimušie dodas pie ģimenes ārsta vai kāda cita speciālista ar specifiskām sūdzībām par sāpēm, sirsdkauvēm, reiboņiem, nelabumu...utt. Taču kā likums, veģetatīvās distonijas gadījumā, izmeklējumi liecina, ka ar cilvēka fizisko veselību viss ir kārtībā. Vienīgi cilvēki nereti sastopas ar neiejūtīgumu, tiek nosaukti par simulantu! Tas vēl vairāk saasina viņu jau tā satricinātās smadzenes. Ir jāatceras ka veģetatīvās distonijas slimnieks tiešām jūt to, par ko sūdzas. Viņam tiešām sāp sirds vai kuņģis, viņam tiešām trūkst elpas, viņam patiešām ir slikti! Vaina nav meklējama konkrētās orgānu sistēmās, bet gan to sadarbībā ar prātu un emocijām, respektīvi, veģetatīvajā nervu sistēmā - saiknē starp cilvēka dvēseli un ķermeni.

Par laimi veģetatīvā distonija nav neuzveicama. Drīzāk veģetatīvajai distonijai jāpasaka paldies, jo tā piespiež cilvēku apstāties un padomāt: kas īsti notiek manā dzīvē? Kas notiek ar manu ķermeni? Ko es daru nepareizi? Cilvēkam ir vērts sev pajautāt, vai viņš gadījumā nemēģina sevi ielikt kaut kādos stereotipu rāmjos, vai nemēģina sasniegt kaut kādu iedomātus standartus. Ja cilvēks grib visu, visu perfekti izdarīt – nervu sabrukums ir tuvu. Ir tik daudz stereotipu un priekšstatu, kas pēc programmas jāizdara vīrietim, kas – sievietei. Ja cilvēks tam visam notic .... viņš uzkāpj vantīs pēc eklēriem...
Atpazīt veģetatīvo distoniju var pēc šīm pazīmēm, piemēram:

  • Sirds asinsvadu sistēma: asinsspiediena svārstībs, aritmija, ar sāpēm krūškurvja kreisajā pusē.

  • Elpošanas sistēma: elpas trūkums, apgrūtināta ieelpa, forsēto un paātrināto elpu.

  • Kuņģa-zarnu trakts: spiediena sajūta pakrūtē, apetītes zudums, vemšana, meteorisms, atraugas, caureja/ aizcietējumiem.

  • Termoregulācijas sistēma: drebuļi, paaugstināts sviedru izdalīšanās, karstuma un aukstuma viļņi, paaugstināta temperatūra.

  • Vestibulārā sistēma: galvas reiboņi, ģīboņi, acīs mirgošanos.

  • Urīnizvadsistēma: bieža urinēšana, nieze un sāpes ģenitāliju apvidū.

  • Emocionālajā sfērā: darba spēju zudums, iekšējais sasprindzinājums, apātisks garastāvoklis, miega traucējumi, raudulīgums, bailes, panika.

  • Skelets/muskuļi/ āda: ar saspringtu sajūtu sprandā, locītavu sāpes, stīvums, kramji, paaugstināts muskuļu tonuss, sludriņas, tirpšana, nieze, apsārtums, zvīņošanās