Kā darbojas SCENAR terapija

Scenar terapija vienlaicīgi rada gan lokālu efektu (stimulējot ādu un asinsvadus), gan arī nodrošina vispārēju iedarbību caur nervu un hormonālo sistēmu.

 

Nervu sistēma nodrošina dzīvā organisma pamata funkcijas – regulāciju, adaptāciju, balstoties uz apkārtējās vides ietekmi, ar noteiktu mērķi – izdzīvot. Nervu sistēma sastāv no 3 pamata daļām:

 

Centrālā nervu sistēma sevi ietver galvas un muguras smadzenes. Galvas smadzenes kontrolē sirds ritmu, elpošanu, temperatūru, asinsspiedienu, kustību, interakciju ar apkārtējo vidi caur maņu stimuliem u.c. Noteiktas galvas smadzeņu daļas arī atbildīgas par mūsu valodu, domāšanu, atmiņu un personību.

 

Muguras smadzenes atrodas mūsu mugurkaula kanālā, un ir veidotas no 31 segmenta, katrs no tiem inervē noteiktus orgānus uz audus savā līmenī, kā arī nodrošina komunikāciju starp muguras un galvas smadzenēm.

 

Perifērā nervu sistēma savieno galvas smadzenes (caur muguras smadzenēm) ar ādu, muskuļiem un iekšējiem orgāniem.

 

Specifiski veidoti neironu mezgli, kas lokalizējas galvas un muguras smadzenēs, kontrolē veģetatīvo jeb autonomo nervu sistēmu. Tā nodrošina iekšējo orgānu kontroli, un to nevar apzināti ietekmēt. Tā iedalās arī simpatiskajā un parasimpatiskajā daļā, atkarībā no tā, vai sistēmas radītais efekts ir uzbudinošs, vai nomierinošs.

 

Organisma hormonālās sistēmas kontrole ietver iekšējos sekrēcijas dziedzerus un specializētas galvas smadzeņu struktūras, kas atbrīvo metabolismu kontrolējošas substances, ietekmē noteiktu audu, orgānu vai vispārējo ķermeņa aktivitāti.

Ikvienas dzīvas radības organisms bez apstājas regulē iekšējos procesus, atbilstoši saviem uzstādījumiem un vides prasībām. Šis process, kas ir fundamentāls, lai izdzīvotu, tiek saukts par pašregulāciju. Lai pašregulācija notiktu, smadzenēm tiek nogādāta nepārtraukta informācijas plūsma par iekšējiem un ārējiem stāvokļiem, un tas notiek, izmantojot 2 metodes – elektriskie impulsi (nervu sistēma) vai ķīmiskās substances (hormonālā sistēma). Abas šīs sistēmas ir savstarpēji saistītas, bet galvenā loma tomēr pienākas ātrākajai – elektriskajai impulsu pārvadei.

 

Informācija no maņu orgāniem, ādas un iekšējiem orgāniem tiek analizēta, apstrādāta, un smadzeņu centri nodod komandas attiecīgajiem orgāniem un audiem, lai stimulētu vai nomāktu to aktivitāti. Šīs komandas tiek nodrošinātas ar tiešu nervu sistēmas impulsu (kā tas ir muskuļos) vai izdalot noteiktas ķīmiskās substances, kuras dēvē par mediatoriem.

 

    Šīs ietekmes radītais efekts tiek pēc tam arī novērtēts – pienākošie nervi reportē, kā radītā ietekme izmainījusi ķermeņa stāvokli, tādējādi ietekme var tikt apturēta vai arī turpināta. Šajā biofeedback procesā organisms rada stabilu stāvokli vai arī maina savu līdzsvara punktu, lai adaptētos ārējās vides apstākļiem, piemēram, aktivizējot muskuļu tousu, lai radītu vairāk siltuma aukstā laikā.

 

Vēl smalkākā līmenī šis pats process tiek izmantots, lai moblizētu ķermeni atbrīvoties no saslimšanas, dziedētu ievainojumu vai cīnītos ar tā simptomiem.

 

    Ķermenis ir kā bezgalīgi mainīga sistēma, kas nepārtraukti savstrpēji iedarbojas ar apkārtējo vidi. Āda ir ārējā barjera un arī kā maņu orgāns, kas embrionālās attīstības laikā cēlusies no tās pašas dīgļlapas, no kuras veidojusies arī nervu sistēma, tādējādi paliekot  ciešā saistībā ar to. Praksi, kurā ietekmē nervu receptorus uz ādas noteiktos punktos, ar mērķi kontrolēt iekšējo orgānu darbību, sauc par refleksoloģiju. Dažādas tradicionālās ārstniecības metodes, piemēram, akupunktūra, akupresūra u.c. tūkstošiem gadu testējot un novērojot, atklājušas sistēmu ar specifiskiem punktiem, caur kuriem iespējams ietekmēt iekšējos orgānus, par pamatu izmantojot šo unikālo saikni starp ādu un iekšējo ķermeņa darbību.

 

    Vēlāk, kad tika atklāta nervu sistēmas procesa elektriskā daba, praksē ienāca arī ādas elektriskā stimulācija, un šobrīd arī Scenar terapija. Uz ādas tiek stimulēti dažādi aktīvi punkti, izmantojot elektrisko signālu, kas veidots, par pamatu ņemot dabisko nervu sistēmas izlādi. Tālāk šis impulss tiek adaptīvi kontrolēts, izmantojot līdzīgu biofeedback procesu, kā tas notiek galvas smadzenēs. Tas rada unikālu efektu, stimulējot un optimizējot nervu sistēmas regulatorās funkcijas, lai atjaunotu veselību un labu pašsajūtu.

 

 

 

(Scenar teapijas pasniedzēja U. Avota)