Banku terapija

Pateicoties 2016. gada Rio vasaras olimpiskajām spēlēm,  medicīniskās bankas ir atkal populārs līdzeklis, ne tikai veselības uzlabošanā pie elpceļu saslimšanām, artrītiem, muskuļu iekaisumiem, bet arī  kā neaizstājams “jaunais dopings” lielajā sportā.

Pirmo reiz atpazīstamos sarkanviolētos aplīšus varēja redzēt jau pirms 2008. gada Pekinas olimpiskajām spēlēm uz ķīnas komandas peldētājas Van Cjun muguras. Tomēr tikai tagad tās kļuva īpaši aktuālas pateicoties amerikāņu sporta leģendai Maiklam Felpsam. Un kā nu ne , ja tāda mega zvaigzne izmanto šo “vecmāmiņu” metodi, tad tajā noteikti ir kas īpašs. Arī slavenas aktrises, piemēram, Gvineta Peltrova un Dženifera Enistone, ne reizi vien redzēts vakarkleitā ar dziļu izgriezumu un – vāji slēptiem zilganiem vai brūnganiem apļiem uz muguras. Ar banku likšanu aizraujas arī citas slavenības, tostarp Džastins Bībers un Viktorija Bekhema.

Kas tad ir šīs noslēpumainās bankas un no kurienes tās cēlušās?

Aborigēni Austrālijā un Amerikā slimību gara izdzīšanai lietoja buļļu ragus, bet senajā Krievijā lietoja māla podus, ar kuru palīdzību ārstēja vēdera slimības, mastītus, izsauca abortus un nolaida ”sliktās” asinis. Banku terapija kā medicīniska manipulācija bija populāra visā Eiropā, kur vienkāršiem ļaudīm to veica bārdziņi un pirtnieki. To pielietoja tādi slaveni ārsti kā Galēns (131.-200.g.), Paracelzs (1493.-1541.), Ambruāzs Parē (1509.-1590.).

 Ķīnas medicīnā vieni no slimību izraisītājiem ir aukstums un mitrums. Ja cilvēka aizsardzības spējas ir vājas, tie iekļūst cilvēka ķermenī un nogulsnējas audos pie locītavām, bloķē meridiānus, asins un enerģijas plūsmu tajos, un sākas sāpes: muguras, plecu, ceļu locītavu – galvenokārt balsta kustību aparāta sāpes. Banku terapija ir process, kas izsūc jeb izvada no ķermeņa aukstumu un mitrumu, un atjauno enerģijas un asins plūsmu meridiānos. Tāpēc bankas liek gan uz akupunktūras punktiem, gan sāpošiem apvidiem . Mūsdienās banku terapija Ķīnas Tautas Republikā ir oficiāli atzīts terapijas veids, kuru pielieto ikvienā slimnīcā. Ķīnā visbiežāk pielieto parastās stikla medicīniskās bankas gan statiski novietojot banku virs akupunktūras punkta vai sāpošas vietas, gan arī izdarot banku masāžu.

Kā notiek procedūra?

Cilvēks apguļas uz kušetes un uz viņa muguras vai citām ķermeņa daļām, ar uguns palīdzību, radot stikla burciņām līdzīgos traukos, vakuumu, tiek piesūcinātas bankas. Āda un mīkstie audi vakuuma rezultātā tiek iesūkta banku iekšpusē. Mazie asinsvadi pie tāda spiediena plīst un uz ādas rodas zilums – hematoma. Pirmajās banku terapijas reizēs var gadīties, ka zilums neparādās vispār, tikai tāds maigi rozīgs aplītis. Tas var nozīmēt, ka asinsvadi ir tik ļoti spazmatiski (saspringti), ka nemaz nereaģē uz bankas spiedienu un sāk to darīt tikai pēc vairākām procedūrām. Ja zilums ir normālu asiņu krāsā, viss kārtībā.

Sliktāk, ja zilums ir tumši zils, violets. Tas nozīmē, ka šai vietā ilgu laiku bijušas problēmas un jau radies asins sastrēgums. Jo zilumi izteiktāki, jo ilgākam jābūt banku terapijas kursam, kamēr audu krāsa kļūst arvien gaišāka.

Ir gadījumi, kad banku metodi savieno ar asins nolaišanu. Šajā gadījumā tiek vai nu iegriezta āda ar skalpeli, žileti vai vienkārši caurdurta ar nelielu injekciju adatu. Tautas dziedniecības piekritēji iesaka šo procedūru veikt, lai attīrīt organismu no toksīniem un no sliktās enerģijas. It sevišķi iedarbīga šī metode ir uz trigera punktiem, pie lielajiem muskuļiem, locītavām, kur ir iemājojušas ilgstošas sāpes. Nolaižot šajā vietā “sliktās asinis” – sāpes pāriet.

Piebildīšu, ka liela nozīme ir tam, kādas bankas tiek izmantotas procedūrā. Ir stikla bankas, kuras piesūcina pie ādas ar uguns palīdzību un ir plastikāta bankas ar jau iebūvētu vakuumu veidojošu uzgalīti, kuram piestiprina pumpīti un izpumpē gaisu, ievelkot ādu bankā. Es ieteiktu izmantot stikla bankas. Tam ir vienkāršs skaidrojums :

1.     Stikla bankas var dezinfikcēt un tas ir ļoti būtiski mūsdienās.

2.     Stikla bankās audi tiek ievilkti tik, cik tie paši pakļaujas vakuuma iedarbībai – fizioloģiski pareizāka pieeja. Kas par daudz, tas par skādi.

 

Jāatzīmē, ka banku terapiju var veiksmīgi veikt tikai uz ādas bez apmatojuma. Tāpēc pirms procedūras būtu jānovaksē vai jānoskuj sāpošā vieta (piem. kāja).

Banku terapijas kurss parasti  ilgst 15–20 min, 2-3 reizes nedēļā un ne mazāk kā 10 reizes. Pie hroniskām slimībām  ideāli  līdz pat 25 reizēm.

Bet ko par banku terapiju saka klasiskā medicīna?

Kādreiz Padomju laikos gandrīz katrā ģimenē izmantoja bankas pie elpceļu saslimšanām. Arī slimnīcās un poliklīnikās tā bija pilnīgi parasta, standarta procedūra. Tā bija pieejam ikvienam sirdzējam! Taču attīstoties farmācijas industrijai bankas vienkārši un likumsakarīgi izzuda. Kāpēc? Atliek tikai ļaut vaļu fantāzijai...

Un tomēr, kā tiek skaidrota banku terapija no medicīniskā aspekta?

Banku terapija ir vakuumterapijas metode, kur zem bankas rodas gaisa retinājums. Retinājuma rezultātā pacienta audi tiek iesūkti bankā (vēlams stikla). No audiem izgājušo formelementu savākšanā iesaistās makrofāgi. Makrofāgi apēd visus atkritumus, vielmaiņas gala, sabrukuma produktus, kas organismā krājušies gadiem.

Terapijas rezultātā būtiski uzlabojas asinsrite, atveras visi guļošie kapilāri. Pētījumi rāda, ka atvērušos kapilāru – asinsvadu, kas funkcionē –, skaits palielinās līdz pat četrdesmit reizēm. Uzlabojas limfas attece no audiem bankas likšanas vietā. Literatūrā teikts, ka limfas attece uzlabojas septiņas astoņas reizes. Tas ir iespaidīgi!

Un vēl banku likšanas rezultātā tiek retināti sasaistījušies audi. Piemēram, uzliekot banku, uz muguras, kur ir saspringuši, sāpoši muskuļi, audi tiek retināti un savilkumi, spazmējumi pazūd – sāpes pāriet. Ilgstoši veicot banku terapiju, attiecīgajā vietā notiek audu pārveidošanās - saistaudi uzsūcas, atjaunojas bojātie muskuļaudi, ieaug jauni kapilāri, veidojas jauni, mazi asinsvadiņi – notiek audu reģenerācija. Īpaši efektīva iedarbība ir tajās vietās, kur ir izmaiņas muskuļos un sāpes rada stresa dēļ savilkti muskuļi, piemēram, plecu zonā. Ikdienas stressa ietekme mūsos rada muskuļu savilkšanos, spazmas, arī asinsvadu spazmas. Stresa dēļ pasliktinās audu apgāde ar visām tam nepieciešamajām vielām, un tāpēc muskuļu šķiedras pārveidojas par saistaudiem, kļūst it kā nedzīvas, bez spējas funkcionēt.

Leonīds Kalihmans no Bena-Guriona Universitātes (Izraēlā) atzīmē arī to, ka banku terapijai ir fizioloģisks efekts – izsaucot vietējo iekaisumu un stimulējot imūno sistēmu izstrādājot citokīnus (mazmolekulāras olbaltumvielas – to darbība atvieglo homeostāzi, tiem ir arī liela nozīme hipersensibilizācijas un iekaisuma attīstībā).

Un ko par bankām saka sportisti?

Sportisti no pieredzes ļoti pozitīvi izsakās par banku dziedniecisko iedarbību, un apgalvo, ka šī procedūra lieliski spēj  palīdzēt pie :

 • Sāpēm muskuļos;

 • Atjaunoties pēc treniņu slodzes;

 • Atjaunoties pēc traumām;

 • Uzlabot miega kvalitāti;

 • Uzlabot garīgo līdzsvaru;

 • Detoksikācijai;

 • Paplašināt asinsvadus – muskuļu apasiņošanas veicināšanai;

 • Pretiekaisuma - spazmolītisks efekts;

 • Veicina limfas drenāžu;

 • Audu tonusa stimulācijai;

 • Uzlabo imūnitāti.

Kāds Ķīniešu sakāmvārds vēsta:

„Akupunktūra un banku terapija izārstē vairāk kā pusi no visām slimībām”!